Tel: 785 121 121 / Tel: 22 540 08 08 / SMS i WhatsApp: 785 121 121

Skontaktuj się z nami.

Umów wizytę, zadaj pytanie, skonsultuj.

Ortodoncja – aparaty stałe.

Rodzaje aparatów.


Aparaty ortodontyczne korygują wady zgryzu.

Nie ma znaczenia, ile masz lat – każdy wiek jest dobry, by wyleczyć swoją wadę.

Obecnie dostępnych jest wiele rodzajów aparatów ortodontycznych.


Ogólnie dzielimy je na dwie grupy: aparaty zdejmowane i stałe.


Aparaty zdejmowane ( zwane ruchomymi )  dawniej korygowały wady tylko w młodym wieku, szczególnie w okresie uzębienia mlecznego lub mieszanego. Nowoczene aparaty zdejmowane ( Invilisign, Orthocaps, Clear Aligner ) służą także do korekty uzębienia stałego. Są to aparaty, które pacjent sam zakłada na określone pory dnia i nocy. Ich skuteczność jest w największej mierze uzależniona od intensywności ich użytkowania.


aparaty zdejmowane
Shadow
aparaty zdejmowane: do zębów mlecznych i stałych

orthocaps3
Shadow
nakładki Orthocaps

Aparaty stałe zawierają zamki na stałe przyklejone do zewnętrznych lub wewnętrznych ( aparaty lingwalne ) powierzchni zębów. Zamki te połączone są elementami dodatkowymi ( łuki, sprężyny, wyciągi ), które wyzwalają siły zdolne do przesuwania zębów. Standardowe zamki do mocowania łuków metalowych potrzebują ligatur czyli gumek występujących w różnych kolorach. Obecnie polecamy aparaty z zamkami samoligaturującymi, w których łuki są utrzymywane za pomocą zamykanych klapek. Dzięki temu zęby przesuwają się szybciej, a leczenie trwa krócej.


zamki metalowe
Shadow
zamki metalowe samoligaturujące


zamki kryształowe
Shadow
zamki kryształowe standardowe


zamki samol
Shadow
zamki kryształowe samoligaturujące

 

Proces leczenia.

  • podczas pierwszej wizyty oceniane i omawiane są główne aspekty leczenia ortodontycznego , pobierane są wyciski do wykonania  modeli uzębiena niezbędnych do wykonania planu leczenia;
  • na podstawie badania wewnątrzustnego, rozmowy z pacjentem, badań dodatkowych ( RTG , CT ) oraz modeli diagnostycznych ustalany jest dokładny plan leczenia. Plan taki zaiwera: dokładą analizę modeli, bardzo szczegółowe wyliczenia na podstawie zdjęć RTG, diagnozę – czyli jakie mamy problemy oraz jak je bedziemy rozwiazywac.Integralną częścią planu jest kosztorys.
  • na drugiej wizycie omawiany jest plan leczenia, pacjent informowany jest o jego przebiegu, prognozowanym czasie oraz o przewidywanych  całkowitych kosztach leczenia;
  • na trzeciej wizycie lekarz ortodonta po akceptacji przez pacjenta przedstawionego planu leczenia, podpisaniu zgody na leczenie według przedstawionego planu zakłada aparat, tym samym rozpoczynając leczenie.
  • po zakończonym leczeniu następuje okres retencji czyli utrzymania efektu leczenia. Jest to okres wieloletni, wymagający okresowych wizyt kontrolnych.

Awarie podczas leczenia.


Dlaczego coś może się  wydarzyć ?

Decydując się na leczenia ortodontyczne musimy pamiętać o tym, że przez okres nawet kilku lat będziemy mieć bardzo delikatne, precyzyjnie umieszczone i operujące zębami zamki. Podczas wizyt kontrolnych zmieniane są łuki ortodontyczne i dodawane elementy dodatkowe. Każdego miesiąca warunki zgryzu są inne, zęby ulegają stałym zmianom pozycji w trakcie całego procesu leczenia. W związku z tym czasem może mieć miejsce awaria aparatu.

Kiedy awarie mogą się wydarzyć? 

Po wizycie instalacyjnej możemy początkowo odczuwać pewien dyskomfort. Adaptacja warg, języka, policzków i całej buzi do nowych elementów przebiega u każdego pacjenta bardzo indywidualnie. Niekiedy w pierwszych dobach po naklejeniu zamków konieczne jest wspomaganie się woskiem ortodontycznym. To pakowany w małe pudełeczka bezbarwny wosk, którym obklejamy element aparatu, który drażni śluzówkę.

Dolegliwości bólowe i dyskomfort najczęściej pojawiają się po wizytach kontrolnych, na których wraz z wymianą elementów wywołyjących siły następuje aktywacja aparatu.

W trakcie leczenia ortodontycznego najczęstszym rodzajem awarii są odklejone zamki po nagryzieniu  pokarmów. Aparat ortodontyczny jest instalowany tymczasowo na zęby pacjenta specjalnym klejem ortodontycznym. Jest to materiał, który pozwala na bezpieczne zdjęcie zamków z powierzchni szkliwa po zakończonym okresie aktywnego leczenia. Zamki zdejmuje się poprzez nacisk specjalnymi kleszczami analogicznie jak ugryzienie twardych pokarmów. Z tego powodu, tak ważne jest utrzymanie miękkiej diety.

Co robić w wypadku awarii ?

Przede wszystkim nie panikować. Gdy zamek odklei się to najczęściej pozostaje luźno zawieszony na łuku ortodontycznym. Jeśli nie drażni śluzówki pacjenta, to może zostać w takiej pozycji do następnej wizyty ortodontycznej. W przypadku kiedy łuk z odklejonym zamkiem zaczynają przeszkadzać w buzi, należy w pierwszej kolejności wspomóc się woskiem ortodontycznym aby niedopuścić do otarć błony śluzowej.

Po wizytach kontrolnych, po wymianie łuku lub po założeniu dodatkowych elementów aparatu możliwe jest uciskanie policzka przez ruszający się drut. Ortodonta stara się zabezpieczyć łuk jak najbliżej rurki, aby nic nie drażniło śluzówki, ale siły żucia w buzi są na tyle duże, że mogą wyważyć zabezpieczenie. Wtedy najlepiej sprawdza się zabezpieczający wosk ortodontyczny i umieszczanie go za rurką.

Pomoc w wypadku awarii.

Prosimy o telefon w godzinach pracy jeśli czują Państwo, że nie poradzą sobie z rozwiązaniem tego problemu we właściwy sposób.

Służymy pomocą i postaramy się przyspieszyć termin wizyty, na której awaria zostanie usunięta. Kilkudniowa awaria aparatu nie będzie miała wpływu na końcowy efekt leczenia i go nie przedłuży. Jeśli natomiast pacjent zaniedba to, że aparat został uszkodzony, leczenie nie będzie następować w dobrym kierunku lub nawet może dojść do cofania się jego efektów.

Nie muszą Państwo czekać na wizytę u lekarza prowadzącego leczenie. Zdecydowaną większość awarii może usunąć każdy lekatz u nas pracujący, także przeszkolone asystentki.

Jeśli awaria wystąpiła poza godzinami pracy i mają Państwo potrzebę konsultacji prosimy o kontakt mailowy.


Reasumując, w trakcie noszenia aparatu ortodontycznego mogą wydarzyć się awarie w postaci jego uszkodzenia, pęknięcia, kłucia lub odklejonego zamka, rurki albo pierścienia. Naszym przyjacielem wtedy jest wosk. Awarie należy traktować jako normalną sytuację, która może się wydarzyć w każdym momencie leczenia ortodontycznego. Drobne awarie nie wpływają na sukces leczenia ortodontycznego.

Zgody na leczenie.


 ® opracowanie: lekarz dentysta Aleksandra Kaczor

Smile Team