Tel: 785 121 121 / Tel: 22 540 08 08 / SMS i WhatsApp: 785 121 121

Skontaktuj się z nami.

Umów wizytę, zadaj pytanie, skonsultuj.

Kortykotomia

Wspólczesne leczenie ortodontyczne jest działaniem interdyscyplinarnym. Korzystamy w nim z pomocy chirurgów, protetyków, periodontologów, profesjonalnie przygotowanych higienistek.


 

Nasz zespół, wspomagany przez lekarzy z nami współpracującymi,  jest w stanie sprostać wszystkim wyzwaniom.

 


Kortykotomia to zabieg z zakresu chirurgii stomatologicznej, który wykonywany jest tylko  u osob dorosłych. Polega on na podzieleniu kości szczęk na mniejsze bloki, dzięki czemu jesteśmy w stanie przesuwać zęby wraz z otaczającą je tkankę kostną.

Kortykotomia
Shadow

Kortykotomia może dotyczyć zarówno jednego zęba, jak również obejmować całe łuki zębowe szczęki i żuchwy.

Przesuwając całe bloki kostne powodujemy, że siły wyzwalane na poszczególne zęby są mniejsze. Dzięki temu leczenie jest mniej bolesne, znacznie rzadziej dochodzi do zanikania ( resorpcji ) korzeni przesuwanych zębów, odsłonięcia szyjek zębowych ( recesji dziąseł ) oraz nawracania wady po zdjęciu aparatu.

Warto wspomnieć, że leczenie ortodontyczne wspomagane zabiegami chirurgicznymi trwa do 30% krócej.

 


 

Na czym polega zabieg.

Samo pojęcie „kortykotomia” brzmi groźnie. Jednak nie ma się czego bać. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, które całkowicie eliminuje odczuwanie bólu.

Do separacji segmentów kostnych korzystamy z narzędzia wykorzystującego drgania wysokiej częstotliwości, podobnie jak przy zdejmowaniu kamienia nazębnego. Takie postępowanie jest bezpieczne dla kości oraz znacznie zmniejsza ryzyko powikłań.

Linie cięć są poprowdzone tak, aby każdy z przesuwanych zębów mógł wykonywać ruch wraz otaczającą ich tkanką kostną. Każdy blok kostny staje się niezależnym elementem, którego przesunięcie ułatwia prawidłowe ustawienie zębów.

parodontologija
Shadow

Rana po zabiegu, zabezpieczona usuwanymi po 10-14 dniach szwami, goi i szybko i zazwyczaj nie stwarza dużych dolegliwości bólowych.

W określonych przypadkach zabieg kortykotomii jest rozszerzany o procedury augmentacyjne, dzięki którym uzyskujemy zwiększenie grubości kości pokrywającej korzenie zębów,  jak również zwiększenie grubości dziąsła co w przyszłości może w znacznym stopniu zapobiec problemom periodontologicznym.


Zabieg kortykotomi musi być wykonany w momencie, kiedy aparat ortodontyczny jest już założony. Aktywacja aparatu, poprzez założenie łuku ortodontycznego, musi wyzwolić siły przesuwające zęby jak najszybciej po podzieleniu kości na fragmenty.


Po zabiegu kortykotomii wizyty aktywacyjne/kontrolne następują nawet  co 2 tyg przez okres do 4-6 miesięcy.


Planując zabieg zazwyczaj korzystamy z badań tomografii komputerowej 3D.


Zabiegi chirurgiczne w procesie ortodontycznego przesuwania zębów znacznie skracają czas leczenia przy porównywalnych kosztach.


  ® opracowanie: lekarz stomatolog Jacek Wojciechowski & lekarz dentysta Aleksandra Kaczor

 

Smile Team