Tel: 785 121 121 / Tel: 22 540 08 08 / SMS i WhatsApp: 785 121 121

Skontaktuj się z nami.

Umów wizytę, zadaj pytanie, skonsultuj.

Implanty zębów

Leczenie implantologiczne jest procedurą stosowaną z powodzeniem od przeszło 40 lat. Jest to leczenie bezpieczne i skuteczne , które umożliwia pełną rekonstrukcję utraconego uzębienia . Implanty zębów są odpowiednikiem naturalnych korzeni zębów. Obecnię są najlepszą oraz najbardziej fizjologiczną metodą odbudowy brakującego uzębienia. Implanty mogą być filarem dla pojedynczego zęba , mostu lub podparciem i stabilizatorem dla protezy ruchomej.

implant_zeba_model_schemat
Shadow

Przenoszenie sił żucia bezpośrednio na kość  prowadzi do jej stymulacji i zachowania jej prawidłowej struktury i funkcji. Kość pozbawiona bezpośredniego obciążenia  zanika. Obecnie stosuje się implanty wykonane z tytanu, który jest materiałem obojętnym dla ludzkiego organizmu i nie wywołuje uczuleń. Obecność wszczepów nie jest przeciwskazaniem do wykonywania badań diagnostycznych ( tomografii komputerowej , rezonansu magnetycznego ).

____________________________________

Na czym polega leczenie implantologiczne.

Wstępem do oceny możliwości zastosowania leczenia implantologicznego jest diagnostyka RTG lub 3D z wykorzystaniem tomografu komputerowego. Badania te pozwalają ocenić wolumen kości, a tym samym warunki do implantacji. W niektórych przypadkach istnieje konieczność odbudowy utraconej tkanki kostnej przed lub w trakcie zabiegu implantacji. Niestety długoletnie braki w uzębieniu lub noszenie ruchomych protez prowadzą do bardzo dużego zaniku kości co może uniemożliwić przeprowadzenie leczenia implantologicznego lub wymagać zabiegów odtwórczych , co może znacznie przedłużyć proces leczenia.

Na zabieg pacjent może przyjść samodzielnie. Powinien być zdrowy i po posiłku. Implantacja jest  krótkim , bezbolesnym zabiegiem wykonywanym w znieczuleniu miejscowym.  Zabieg umieszczenie jednego implantu trwa zazwyczaj 15-20 minut. Po zabiegu pacjent może samodzielnie wrócić do domu.

Na okres pozabiegowy pacjent otrzymuje specjalne zalecenia. Procedury czasem wymagają antybiotykoterapii osłonowej.

Wizyta kontrolna następuje zazwyczaj w 10-14 dobie po zabiegu. Zdejmowane są wtedy szwy. Zdjęcie szwów jest zabiegiem bezbolesnym.   Przez okres od 2 do 6 miesięcy w jamie ustnej nie ma śladów przeprowadzonego zabiegu. Implant jest całkowicie schowany pod dziąsłem . W tym czasie dochodzi do trwałego zrostu z kością. Następnym etapem jest odsłonięcie implantu oraz pobranie wycisków do pracy protetycznej. Samo wykonanie ostatecznej pracy trwa od  3 do kilkunastu dni. W tym czasie współpracujemy z pracownią protetyczną, która wykonuje ostateczne uzupełnienie protetyczne.

____________________________________

Opieka po zakończonym leczeniu.

Pierwsza wizyta kontrolna następuje pół roku po zakończeniu leczenia. Badaniem lekarz ocenia obecny stan kości , dziąsła oraz pracy protetycznej. Wykonywane jest punktowe zdjęcie RTG.

Kolejne wizyty następują w rok oraz dwa lata po zakończeniu leczenia. O następnych terminach wizyt decyduje lekarz prowadzący. Wizyty kontrolne są niezbędne do utrzymania gwarancji. Wizyty kontrolne po zakończonym leczeniu są wizytami płatnymi zgodnie z obowiązującym cennikiem.

____________________________________

Zalety leczenia implantologicznego.

 1. Naturalna , fizjologiczna odbudowa utraconego uzębienia.
 2. Brak ingerencji w sąsiednie często zdrowe zęby przy wykonaniu pracy protetycznej.
 3. Bardzo dobra stabilizacja protez ruchomych.
 4. Bardzo duża wygoda  w użytkowaniu uzupełnień.
 5. Wysoka estetyka.
 6. Niższy całkowity koszt leczenia w długim okresie czasu w porównaniu z innymi metodami.

____________________________________

Wskazania do leczenia implantologicznego.

Brak pojedynczego zęba.


Brak kilku zębów.


Braki całkowite.


Stabilizacja protez za pomocą implantów zębów.


____________________________________

Jakie implanty stosujemy ?

Stosujemy tylko sprawdzone , ogólnoświatowo uznane systemy implantologiczne  i mamy gwarancję, że doskonałej jakości elementy protetyczne będą dostępne w bardzo długim okresie czasu.  Także dzięki temu, pacjenci chcący kontynuować leczenie u innych lekarzy, znajdą pomoc w ośrodkach na całym świecie.

____________________________________

Jaka jest trwałość implantów ?

Implanty zębów są z założenia uzupełnieniem długoczasowym, dożywotnim.  Odsetek powodzenia w leczeniu implantologicznym sięga 98%. Taka ilość implantów  ulega trwałemu zrostowi z kością.  Ponieważ  wszczep umieszczony  jest w żywym organizmie na jego trwałość ma wpływ stan zdrowia  organizmu użytkującego oraz dbanie o higienę jamy ustnej. Jeśli w  trakcie użytkowania wszczepu pojawią się u pacjenta jakieś czynniki ogólne, na przykład choroby lub nałogi, wówczas mogą one mieć negatywny wpływ na efekt terapii.

____________________________________

Jak dbać o implanty?
Higiena jamy ustnej odgrywa bardzo ważną rolę w powodzeniu leczenia implantologicznego. Jeżeli implanty zębów mają długo spełniać swoją rolę, zadaniem pacjenta jest utrzymanie wzorowej higieny jamy ustnej. Zdanie to wymaga samodyscypliny i ścisłej współpracy z lekarzem, a zaczyna się tuż po zakończeniu zabiegu. O implanty dbamy tak samo jak o własne zęby.

____________________________________

 Przygotowanie pacjenta do zabiegu implantacji.

 1. Pacjent powinien być zdrowy.
 2. Powinien przyjąć przed zabiegiem leki zalecone przez lekarza.
 3. Zjeść przed zabiegiem posiłek – nie może być na czczo.
 4. Zgłosić się na zabieg z posiadaną dokumentacją radiologiczną.
 5. Lekarz implantolog może wymagać zgód innych specjalistów na wykonanie zabiegu w warunkach implantologicznych.
 6. Pacjent musi podpisać zgodę na przeprowadzenie zabiegu wprowadzenia implantu.

____________________________________

 Postępowanie pozabiegowe.

 1. Usunąć opatrunek po 40 minutach. W przypadku dalszego krwawienia można zacisnąć kolejny sterylny opatrunek , ale nie dużej niż na kolejne 40 minut.
 2. Po zabiegu nie można jeść i pić,  przez około 2 godziny lub dłużej do czasu ustąpienia znieczulenia.
 3. Palenie tytoniu znacznie przedłuża gojenie i ujemnie wpływa na końcowy rezultat leczenia. Po zabiegu nie można palić papierosów.
 4. W dniu zabiegu należy stosować zimne okłady (suche zimno). Nie wykonywać czynności wysiłkowych, nie nagrzewać strony operowanej wtulając ją w poduszkę w czasie snu. Po zabiegu może nastąpić niewielki obrzęk, nieznaczne podwyższenie temperatury ciała oraz utrudnione  rozwieranie szczęk. Powyższe objawy będą najbardziej zaznaczone w 1-2 dniu po zabiegu.
 5. pierwszej dobie nie wolno płukać jamy ustnej , zęby myć bardzo delikatnie. W kolejnych dniach jamę ustną należy starannie płukać po każdym posiłku ( bardzo delikatnie w pierwszych dniach po zabiegu). Do płukania najlepiej używać przegotowanej letniej wody z dodatkiem 1 łyżeczki sody oczyszczonej na szklankę wody lub stosować preparaty np. Eludril lub Corsodyl . Nie palić papierosów. Czysta jama ustna przyspiesza gojenie.
 6. W pierwszych dniach po zabiegu należy unikać spożywania twardych pokarmów. Wskazane jest odżywianie się miękkimi i letnimi potrawami.
 7. Należy przyjmować leki przepisane przez lekarza .
 8. W razie wystąpienia bólów można pobrać lek przeciwbólowy np. Paracetamol, Nurofen, Pyralgin ale nie więcej niż 4 tabletki w ciągu dnia. Utrzymujące się silniejsze dolegliwości bólowe oraz inne niepokojące objawy wymagają telefonicznego lub bezpośredniego kontaktu z lekarzem.
 9. Zdjęcie szwów następuje zazwyczaj w 10-14 dobie po zabiegu.
 10. Zgłosić się na wizytę kontrolną jeśli tak zalecił lekarz .

® opracowanie: lekarz stomatolog Jacek Wojciechowski 


Przykład leczenia: uzupełnienie pojedynczego braku zęba w odcinku przednim.


Implant wprowadzono natychmiastowo po usunięciu zęba.


Pacjent opuścił gabinet z zębem tymczasowym.


Po okresie gojenia , gdy dojdzie do trwałego połączenia implantu z kością pacjenta, wykonuje się koronę porcelanową opartą na wcześniej wprowadzonym implancie.


Korona jest trwale łączona z implantem.


Efektem końcowym jest wręcz idealne odwzorowanie utraconego zęba.

Zgody na leczenie.


 ® opracowanie: lekarz stomatolog Jacek Wojciechowski
Smile Team