Awarie ortodontyczne.
Awarie podczas leczenia.
Co się może wydarzyć ?
Decydując się na leczenia ortodontyczne musimy pamiętać o tym, że przez 2 lata będziemy mieć bardzo delikatne, precyzyjnie umieszczone i operujące zębami zamki. Podczas wizyt kontrolnych zmieniane są łuki ortodontyczne i dodawane elementy dodatkowe. Każdego miesiąca warunki zgryzu są inne, zęby ulegają stałym zmianom pozycji w trakcie całego procesu leczenia. W związku z tym czasem może mieć miejsce awaria aparatu.
Kiedy awarie mogą się wydarzyć?
Po wizycie instalacyjnej możemy początkowo odczuwać pewien dyskomfort. Adaptacja warg, języka, policzków i całej buzi do nowych elementów przebiega u każdego pacjenta bardzo indywidualnie. Niekiedy w pierwszych dobach po naklejeniu zamków konieczne jest wspomaganie się woskiem ortodontycznym. To pakowany w małe pudełeczka bezbarwny wosk, którym obklejamy element aparatu, który drażni śluzówkę.
W trakcie leczenia ortodontycznego najczęstszym rodzajem awarii są odklejone zamki po nagryzieniu twardych pokarmów. Aparat ortodontyczny jest instalowany tymczasowo na zęby pacjenta specjalnym klejem ortodontycznym. Jest to materiał, który pozwala na bezpieczne zdjęcie zamków z powierzchni szkliwa po zakończonym okresie aktywnego leczenia. Zamki zdejmuje się poprzez nacisk specjalnymi kleszczami analogicznie jak ugryzienie twardych pokarmów. Z tego powodu, tak ważne jest utrzymanie miękkiej diety.
Co robić w wypadku awarii ?
Przede wszystkim nie panikować. Gdy zamek odklei się to najczęściej pozostaje luźno zawieszony na łuku ortodontycznym. Jeśli nie drażni śluzówki pacjenta, to może zostać w takiej pozycji do następnej wizyty ortodontycznej. W przypadku kiedy łuk z odklejonym zamkiem zaczynają przeszkadzać w buzi, należy w pierwszej kolejności wspomóc się woskiem ortodontycznym aby niedopuścić do otarć błony śluzowej.
Po wizytach kontrolnych, po wymianie łuku lub po założeniu dodatkowych elementów aparatu możliwe jest uciskanie policzka przez ruszający się drut. Ortodonta stara się zabezpieczyć łuk jak najbliżej rurki aby nic nie drażniło śluzówki, ale siły żucia w buzi są na tyle duże, że mogą wyważyć zabezpieczenie. Wtedy najlepiej sprawdza się zabezpieczający wosk ortodontyczny i umieszczanie go za rurką.
Pomoc w wypadku awarii.
Prosimy o telefon w godzinach pracy jeśli czują Państwo, że nie poradzą sobie z rozwiązaniem tego problemu we właściwy sposób. Służymy pomocą i postaramy się przyspieszyć termin wizyty, na której awaria zostanie usunięta. Kilkudniowa awaria aparatu nie będzie miała wpływu na końcowy efekt leczenia i go nie przedłuży. Jeśli natomiast pacjent zaniedba to, że aparat został uszkodzony, leczenie nie będzie następować w dobrym kierunku lub nawet może dojść do cofania się jego efektów.
Jeśli awaria wystąpiła poza godzinami pracy i mają Państwo potrzebę konsultacji prosimy o kontakt mailowy.
Reasumując, w trakcie noszenia aparatu ortodontycznego mogą wydarzyć się awarie w postaci jego uszkodzenia, pęknięcia, kłucia lub odklejonego zamka, rurki albo pierścienia. Naszym przyjacielem wtedy jest wosk. Awarie należy traktować jako normalną sytuację, która może się wydarzyć w każdym momencie leczenia ortodontycznego. Drobne awarie nie wpływają na sukces leczenia ortodontycznego.