Endodoncja

 Leczenie endodontyczne, powszechnie nazywane leczeniem kanałowym jest metodą leczenia nieodwracalnego zapalenia miazgi, do którego może dojść w przypadku głębokiej, zaawansowanej próchnicy, jak również urazu, pęknięcia zęba, a nawet rozległych wypełnień.

Stan zapalny miazgi manifestuje się zwykle bólem zęba. Miazga, czyli naczynia krwionośne i nerwy wewnątrz zęba, powoli obumiera i często pojawiają się bakterie. Żeby ocalić ząb, zainfekowaną miazgę trzeba usunąć rozpoczynając tym samym leczenie endodonyczne. W zależności od rozpoznania, schemat leczenia kanałowego może ulegać pewnym modyfikacjom, jednak w uproszczeniu przebiega następująco:

1. Oczyszczenie ubytku próchnicowego z dojściem do ujść kanałów korzeniowych. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym lub bez jeśli miazga już wcześniej obumarła. Ręczne udrożnienie kanału do jego wierzchołka, maszynowe poszerzenie i chemiczne płukanie światła kanału w celu usunięcia bakterii na całej długości kanału zęba. W trakcie tej fazy leczenia ważne jest aby usunąć całą miazgę oraz toksyny bakterii, a kanał poszerzyć, przygotowując go w ten sposób do wypełnienia.

2. Osuszenie kanałów.

3. Wypełnienie kanałów – czynność ta ma na celu szczelne zamknięcie światła kanału na całej długości, aby uniemożliwić przenikanie bakterii z jamy zęba do tkanek znajdujących się wokół niego. Tą czynność wykonujemy  wypełniając światło kanału upłynnioną poprzez rozgrzanie gutaperką. Gutaperka jest substancją pochodzenia naturalnego – pozyskuje się ją z soku drzew z rodziny sączyńcowatych, rosnących na Archipelagu Malajskim (przede wszystkim z drzewa gutaperkowca oraz eukomii wiązowatej). Po przekroczeniu temperatury 65°C zyskuje postać płynną. Ta naturalna żywica nie drażni tkanek okołowierzchołkowych, stanowi więc materiał biozgodny, dobrze tolerowany przez nasz organizm.

4. Odbudowa kształtu, funkcji i koloru zęba poprzez wykonanie szczelnego wypełnienia lub korony protetycznej w przypadku znacznego zniszczenia zęba.

Leczenie odbywa się pod kontrolą endometru, czyli urządzenia wskazującego długość kanału. Standardowo w trakcie wizyt wykonywane  są zdjęcia rtg potwierdzjące prawidłowość procesu leczenia. W trudniejszych przypadkach (wąskie kanały, nietypowa budowa i kształt korzeni, powikłania np.: złamane narzędzie )  pomocne jest powiększenie pola zabiegowego, przy pomocy lupy lub mikroskopu.

Pod mikroskopem lekarz widzi dokładnie całą komorę zęba oraz jego kanały, dzięki czemu może precyzyjnie je opracować i oczyścić. W znaczący sposób zmniejsza to ryzyko występowania powikłań.

implant_zeba_model_schemat02
Shadow

Wskazaniami do leczenia pod mikroskopem może być nietypowa anatomia zęba, wąskie,niedrożne,zakrzywione kanały,złamanie narzędzia endodontycznego, perforacja (czyli przebicie ściany zęba) lub kanały dodatkowe. Mikroskop we wszystkich tych przypadkach zwiększa szanse na prawidłowe leczenie.jestesmy w stanie uratować zęby,których nie udało się wyleczyć metodą tradycyjną.

Dużym ułatwieniem dla lekarza jak i pacjenta jest stosowanie w trakcie leczenia koferdamu. Jest to guma mocowana do zęba klamrą i rozciągana na specjalnej ramce. W ten sposób ząb jest odizolowany od środowiska jamy ustnej, chroni pacjenta przed połknięciem lub wciągnięciem do płuc narzędzia lub płynów płuczących, a lekarzowi poprawia pole widzenia.

Należy podkreślić, iż leczenie endodontyczne jest zawsze obarczone ryzykiem niepowodzenia, ale jednocześnie jedyną alternatywą do usunięcia zęba. Prawidłowo wyleczony ząb ma szansę pozostać w jamie ustnej przez wiele lat.

implant_zeba_model_schemat02
Shadow

Leczenie endodontyczne często wymaga kilku długich wizyt. Duża część używanych specjalistycznych narzędzi jest jednorazowa. W trakcie leczenia używamy najlepszych obecnie na rynku technologii. Powyższe czynniki powodują, że leczenie endodontyczne nie jest procedurą tanią. Jednak utrata zęba i jego późniejsze odtworzenie jest procesem znacznie droższym.

Wizyty endodontyczne, za względu na swoją pracochłonność, trwają zazwyczaj 60-120 minut.

® opracowanie: lekarz dentysta Justyna Szczepaniak – endodonta

Scroll to Top