Tel: 785 121 121 / Tel: 22 540 08 08 / SMS i WhatsApp: 785 121 121

Skontaktuj się z nami.

Umów wizytę, zadaj pytanie, skonsultuj.

Kortykotomia

Wspólczesne leczenie ortodontyczne jest działaniem interdyscyplinarnym. Korzystamy w nim z pomocy chirurgów, protetyków, periodontologów, profesjonalnie przygotowanych higienistek.


 

Nasz zespół, wspomagany przez lekarzy z nami współpracującymi,  jest w stanie sprostać wszystkim wyzwaniom.

 


Kortykotomia to zabieg z zakresu chirurgii stomatologicznej, który wykonywany jest tylko  u osob dorosłych. Polega on na podzieleniu kości szczęk na mniejsze bloki, dzięki czemu jesteśmy w stanie przesuwać zęby wraz z otaczającą je tkankę kostną.

[smartslider3 slider=48]

Kortykotomia może dotyczyć zarówno jednego zęba, jak również obejmować całe łuki zębowe szczęki i żuchwy.

Przesuwając całe bloki kostne powodujemy, że siły wyzwalane na poszczególne zęby są mniejsze. Dzięki temu leczenie jest mniej bolesne, znacznie rzadziej dochodzi do zanikania ( resorpcji ) korzeni przesuwanych zębów, odsłonięcia szyjek zębowych ( recesji dziąseł ) oraz nawracania wady po zdjęciu aparatu.

Warto wspomnieć, że leczenie ortodontyczne wspomagane zabiegami chirurgicznymi trwa do 30% krócej.

 


 

Na czym polega zabieg.

Samo pojęcie „kortykotomia” brzmi groźnie. Jednak nie ma się czego bać. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, które całkowicie eliminuje odczuwanie bólu.

Do separacji segmentów kostnych korzystamy z narzędzia wykorzystującego drgania wysokiej częstotliwości, podobnie jak przy zdejmowaniu kamienia nazębnego. Takie postępowanie jest bezpieczne dla kości oraz znacznie zmniejsza ryzyko powikłań.

Linie cięć są poprowdzone tak, aby każdy z przesuwanych zębów mógł wykonywać ruch wraz otaczającą ich tkanką kostną. Każdy blok kostny staje się niezależnym elementem, którego przesunięcie ułatwia prawidłowe ustawienie zębów.

[smartslider3 slider=49]

Rana po zabiegu, zabezpieczona usuwanymi po 10-14 dniach szwami, goi i szybko i zazwyczaj nie stwarza dużych dolegliwości bólowych.

W określonych przypadkach zabieg kortykotomii jest rozszerzany o procedury augmentacyjne, dzięki którym uzyskujemy zwiększenie grubości kości pokrywającej korzenie zębów,  jak również zwiększenie grubości dziąsła co w przyszłości może w znacznym stopniu zapobiec problemom periodontologicznym.


Zabieg kortykotomi musi być wykonany w momencie, kiedy aparat ortodontyczny jest już założony. Aktywacja aparatu, poprzez założenie łuku ortodontycznego, musi wyzwolić siły przesuwające zęby jak najszybciej po podzieleniu kości na fragmenty.


Po zabiegu kortykotomii wizyty aktywacyjne/kontrolne następują nawet  co 2 tyg przez okres do 4-6 miesięcy.


Planując zabieg zazwyczaj korzystamy z badań tomografii komputerowej 3D.


Zabiegi chirurgiczne w procesie ortodontycznego przesuwania zębów znacznie skracają czas leczenia przy porównywalnych kosztach.


  ® opracowanie: lekarz stomatolog Jacek Wojciechowski & lekarz dentysta Aleksandra Kaczor

 

Smile Team